Sedacja Podtlenkiem Azotu

Zabiegi dentystyczne zawsze wiązały z dużym stresem i bólem dla pacjentów.  Pierwsze znieczulenia  zostały wprowadzone właśnie przez stomatologów w 1844 r.– i było to właśnie  znieczulenie podtlenkiem azotu. Obecnie ból i związany z tym stres jest znacznie zredukowany ze względu na użycie znieczuleń miejscowych wykonywanych przez podanie zastrzyku, ale wciąż towarzyszy on zabiegom w gabinetach dentystycznych. Dotyczy to zwłaszcza zabiegów wykonywanych u dzieci. 

Rozwiązaniem może być tzw. sedacja (uspokojenie)  podtlenkiem azotu.  Polega ona na podawaniu  pacjentowi do oddychania mieszaniny tlenu i podtlenku azotu w zmiennych, kontrolowanych proporcjach.

Sedacja wziewna z użyciem mieszaniny podtlenku azotu i tlenu jest jedną z najskuteczniejszych dostępnych metod uspokajania pacjentów w stomatologii i innych dziedzinach medycyny zabiegowej. Metoda ta jest powszechnie akceptowana i przyjmowana z entuzjazmem przez pacjentów obawiających się wizyt stomatologicznych.

Można powiedzieć, że podtlenek azotu jest najstarszym środkiem znieczulającym jaki zna medycyna i do dziś jest używany na całym świecie ze względu na skuteczność,  nietoksyczność, łatwość podania i szybką eliminację z organizmu pacjenta. 

Za bezpieczeństwem metody przemawia fakt, że powszechnie jest używana w Europie Zachodniej do znieczulania porodów.

W gabinecie dentystycznym sedacja służy do wstępnego uspokojenia pacjenta, co pozwala na bezstresowe wykonanie znieczulenia miejscowego i bezbolesne  przeprowadzenie zabiegu. 

Do zabiegu sedacji przeciwskazaniem jest tylko przeziębienie, przerost migdałków – niedrożności górnych dróg oddechowych, I trymestr ciąży, choroby psychiczne, stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis, rozedma płuc, alkoholizm oraz brak współpracy pacjenta. Należy zaznaczyć także, że uspokojenie podtlenkiem jako metoda z wyboru znajduje zastosowanie w astmie, padaczce, chorobie wieńcowej (wentylacja podtlenkiem jest używana przy początkowej fazie zawału jako środek obniżający ból, lęk i powodujący lepsze natlenienie krwi docierającej do naczyń wieńcowych), nadciśnieniu, hemofilii. 

 

Przebieg leczenia z użyciem sedacji podtlenkiem azotu.

Przygotowanie:

dwie godziny przed zabiegiem nie można nic jeść i pić. Dla pacjentów dorosłych wskazane jest nie spożywanie alkoholu w dniu zabiegu. Rekomendujemy również osobom dorosłym nie prowadzenie samochodu po zabiegu przez godzinę, choć nie ma takich wskazań w piśmiennictwie medycznym.

Zabieg:

  1. Pacjent na fotelu dentystycznym dostaje maseczkę nosową do oddychania mieszaniną gazów, a na palec jest zakładany pulsoksymetr do pomiaru wysycenia krwi tlenem.

  2. Rozpoczyna się od podawania czystego tlenu do oddychania.

  3. Stopniowo-10-20-30-40 %  zwiększa się  stężenie podtlenku azotu (N2O) w mieszaninie gazów podawanej pacjentowi. Pacjent może odczuwać mrowienia palców, ust, klatki piersiowej.

  4. Podtlenek azotu zaczyna działać, pacjent czuje senność i lekkie otępienie podobne do upojenia alkoholowego. Może pojawić się euforia, uczucie latania, dryfowania jak marzenia senne.

  5. Lekarz podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe- zastrzyk w zależności od rodzaju planowanego zabiegu. Pacjent cały czas oddycha mieszaniną tlenu i podtlenku azotu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa wkłucia igły i podania znieczulenia. Pacjent jest przytomny  i świadomy – zachowuje kontakt z lekarzem i współpracuje.

  6. Lekarz wykonuje zaplanowane leczenie stomatologiczne. W tym czasie pacjent oddycha podawaną mieszanką tlenu i podtlenku azotu przez maseczkę nosową.

  7. Po zakończeniu leczenia zębów do mieszaniny do oddychania nie podaje się już podtlenku azotu – pacjent oddycha przez chwilę czystym tlenem. Podtlenek azotu jest w tym czasie usuwany z organizmu pacjenta w 95 %.

  8. U pacjenta może wystąpić amnezja (niepamięć) częściowa lub całkowita dotycząca wizyty w gabinecie.

  9. Objawy sedacji – uśpienia, otępienia ustępują. Po 30 minutach  pacjent może samodzielnie opuścić gabinet. Ze względu na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa wskazana jest zwłaszcza przy pierwszorazowym wykonaniu uspokojenia rezygnacja z prowadzenia samochodu po zabiegu.

Więcej informacji na stronie sedacja.pl.

 

Źródło: http://www.wodadladziecka.pl