Ponowne leczenie kanałowe, znane również jako rewizja endodontyczna (w skrócie reendo), polega na oczyszczeniu, dezynfekcji i wypełnieniu kanałów korzeniowych zęba, który wcześniej przeszedł leczenie kanałowe, ale nie przyniosło ono oczekiwanych rezultatów. Najpierw dentysta ocenia stan zęba za pomocą badania oraz zdjęć rentgenowskich. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie tomografii komputerowej stożkowej (CBCT) w celu dokładniejszej diagnostyki, poznania anatomii kanałów i istoty problemów.
Przyczyna dotychczasowego niepowodzenia może być związana z niewystarczającym oczyszczeniem lub wypełnieniem kanałów, nieodkrytymi dodatkowymi kanałami, perforacjami, złamaniami korzeni, czy też rozwojem próchnicy i ponowną infekcją . Kluczowe na tym etapie jest określenie, czy dany ząb będzie możliwy do odbudowy po poprawie leczenia kanałowego, czy też ze względu na zbyt duże zniszczenie próchnicą powinien być zakwalifikowany do usunięcia. Od tego zależy długoterminowy sukces i sens postępowania.
Ważne są też aspekty ekonomiczne: cena procedury reendo oraz rekomendowanej odbudowy protetycznej stanowi 2/3 ceny zastąpienia zęba implantem. Rokowanie w tym drugim przypadku jest zdecydowanie lepsze. Po podjęciu z pacjentem decyzji oraz podpisaniu przez niego zgody na zabieg lekarz usuwa stary materiał wypełniający kanały, przeprowadza oczyszczenie mechaniczne i chemiczną dezynfekcję, aby usunąć wszelkie resztki organiczne i bakterie. W końcu dokonuje wypełnienia kanałów termoplastycznym materiałem z tzw. uszczelniaczem.
Często po zakończonym leczeniu stosuje się tymczasowe wypełnienie, aby upewnić się, że infekcja została całkowicie wyeliminowana. Czasem taka obserwacja trwa nawet pół roku i wymaga ponownego badania CBCT. Następnie wykonuje się ostateczną odbudowę za pomocą nakładu (onlay, overlay) lub korony protetycznej. W wyjątkowych przypadkach ząb może być odbudowany materiałem kompozytowym (wypełnieniem), choć nie jest to zalecane rozwiązanie.
Po zabiegu pacjent powinien regularnie zgłaszać się w celu kontroli stanu zęba i upewnienia się, że terapia przyniosła pożądane efekty. Ponowne leczenie kanałowe jest bardziej skomplikowane niż pierwotne i wymaga dużej precyzji oraz doświadczenia ze strony stomatologa. Dzięki nowoczesnym technikom i narzędziom zwiększamy szanse na uratowanie zęba i przywrócenie jego funkcji.